Последна актуализация
16 07 26
За нея не може да се говори без да се запознаете с Живко!
Една изстрадала душа, но с една блага усмивка, възпитавала с десетилетия малчуганите на Родопа, личност с едно голямо българско сърце.
А на следващите екрани ще разберете за неговите книги, за съдбата на Якоруда
и как и с кого построи църквата.
Живко Сахатчиев е учител по география, заслужил деятел на туризма, сега пенсионер от Якоруда.
Носител е на наградата „Балканджи Йово” и притежател на любовта и признателността на хиляди българи.
Живко Сахатчиев е автор на няколко книги („Второто потурчване на Якоруда 1990-1995”, „Якоруда – българската драма”) и много статии, защитаващи българщината в долината на Места от невероятните, малко известни и скривани от българския народ антибългарски действия на активисти на една партия. Той организира българи от Якоруда и такива напуснали градчето да построят една превъзходна българска църква на мястото на изгорената при потурчването на Якоруда през 1666 г. Градче, в което и през турско никога не е имало турци, а само българи - тракийци от племето беси, християни и мохамедани.
Във втората книга това подробно е описано.
За църквите в Якоруда един много възрастен българомохамеданин живеещ в Турция ни разказва: "Когато идвате от баните към Якоруда, разтворете си дясната длан, и всеки пръст ще ви показва по една църква. Кутрето сочи към "Св. Георги", следващият - "Архангел Михаил", средният - "Св.св. Кирил и Методий", показалеца - "Св.Константин и Елена", а палеца - Калята (навярно паралис при крепоста), днес на гробищата се намира и "Св.Николай Чудотворец" (преди града),
На 28 Януари 2008 г. в Клуба на Тракийските дружества в София, адмирал Дичо Атанасов представи последната му книга „Якоруда – Българската драма”, от 781 страници описваща днешната трагична съдба на българите в този край – години на второто потурчване на Якоруда и Западните Родопи.
Книгата е издание на издателството „Тангра Танакра”.
На първия фосос се показва църквата на Живко - централната фасада от запад. Осветена е на 17 май 1998 и до 2003 е завършен цялостният комплекс с ограда, магерница,костница, чешма и асфалтирания път до нея, вътрешно изписване и външни мозаечни икони.
От двете страни на входната врата има два гелеми стенописа, представящи ислямизацията на Якоруда (долината на Места 1666-1669) описана от Антон Дончев във "Време разделно".
В ляво Пенджикът еничерин от Якоруда предвождащ турците ислямизира - обезглавява братята си,на дръвника следва баща му... В дясно (1669) окончателното сломяване съпротивата на местното население и разоряване на долината. Разрушаване на църквата "Св.Георги".
Трябва да прочетете откъса от последната му книга от страница 490 (НА СЛЕДВАЩИТЕ ЕКРАНИ) за да почувствате и разберете, че Българският дух не може да загине! За да разберете как бе построена църквата.
Но как, в колко и какви гърди живее този български дух?
Какъв е Вашият принос за Манастира? Как ще помогнете?