17 11 23
СТРОЕВИ УСТАВ Част І в-02
ВЪВЕДЕНИЕ
Настоящият Строеви устав изцяло заимства Строевия устав на СБГД „ЮНАК” издание 1941 г. Това подчертава приемствеността на юнашките традиции от Сдружение "Български юнак" (СБЮ) и непреходния характер на строевите умения в юнашкото движение и българската армия.
Първото и задължително умение на юнаците е да умеят да се строяват, да са дисциплинирани, да се движат организирано с красива и уверена походка, в упрятен външен вид и с тези си умения да вдъхват уважение към себе, СБЮ си и организациите, които представляват.
Независимо с какво се занимават юнаците, юношите и юначетата, със спортни или творчески занимания, те трябва преди всичко да са физически здрави и да полагат постоянни усилия за поддържане на добро здраве и други юнашки умения, чрез покриване на различните степени на юнашките петобой и многобои. А основа за това са преди всичко строевите умения.
В Част І се включват: Структурата на СБЮ и различията със СБГД „ЮНАК”; терминологични уточнения; строевият устав за отделение и чета. Отделението и четата са основни съставни единици на дружеството.
Част ІІ ще представи строевия устав на дружеството и участието на чети и дружества в тържествени церемонии – заря.
В следващите части ще се представи строевия устав за по-големите формирования на СБЮ, както и различни строеви, игрови, парадни и състезателни варианти на юнашките построявания.
Моля, Вашите бележки и препоръки изпращайте на адрес bgyunak_yc@abv.bg
Стр.3
СТРУКТУРА НА СДРУЖЕНИЕ „БЪЛГАРСКИ ЮНАК”
Сдружение "Български юнак" сдружава дружества, които биват юридически лица със стопанска и нестопанска дейност в обществена полза, Неправителствени организации (НПО), както и свободни младежки, ученически и граждански формирования, всички те приемащи и спазващи юнашките идеи и устава на СБЮ .
Под свободни младежки, ученически и граждански формирования се разбират:
Забележка: под тематично се разбира: групи по определен спорт (плуване, футбол, ски, гимнастика…), или кръжоци, творчески клубове: (литература, история, театрален, хор, еколози, роботика …);
Забележка: в клубовете могат да участват: ученици, младежи и израснали юнаци.
Членовете на Сдружение "Български юнак" приемат да се наричат :
Под юнак , като обобщаващо наименование и понятие, трябва да се разбира :
Това е българинът, който се стреми да бъде един от най-добрите в избрана от него област и е такъв. Често той е първенец и в повече области. Характеристиките за „добър” в дадена област, винаги са позитивни за личността, според обществото, в макро или микро общественото пространство. Така юнакът от индивид става личност за пример и подражание. Обществото ни има нужда именно от такива личности - физически здрави, духовно силни, психически устойчиви, знаещи и можещи Българи. Това е и девизът на Сдружението.
Структура на дружеството
Дружеството член на СБЮ може да се състои от няколко чети и клубове с различни профили.
Едно училище организира едно дружество, в което: един клас може да е една чета; клубовете по спортна гимнастика, ски, парапланеризъм, математика, роботика, хора … са отделни чети.
Няколко чети и/или клубове в едно училище или в едно селище образуват дружини.
Четата и клубът се състоят от отделения.
Отделението е най-малката организационна структурна единица в СБЮ .
Отделението в пълен състав е от 8 юнака с един Отдельонен командир (подчетник).
Забележка: В четата може да има и непълни по състав отделения.
Стр.4 Дружество
- дружина (и)
- юнак, юнакиня (юначка), юначе
Забележка: 1. В наименованието на дружината трябва да се включва името на училището / селището, към което е дружината.
2. В името на четата / клуба трябва да се включва името на обекта, към който са и тематичната му ориентация (за клубовете).
ТЕРМИНОЛОГИЯ
В настоящия Строеви устав на СБЮ І част е запазена терминологията от 1941 г. В правописа са избегнати буквите отпаднали от българския правоис след реформата от 1945 г. и се следва новият правопис.
Терминът „главатар” и „главатарката”, като ръководител на дружеството, дружини, чети и други почетни длъжности, се запазва.
Подглаватарите, подграватарките са заместниците им.
За командир на чета, остават „четник”и „четничка”.
Подчетниците и подчетничките – са заместниците им и командват отделение.
Командир на клуб, заместник командир на клуб.
Командирът на отделението е отдельонен командир, (подчетник , „отдельонен юнак”)
Наименованията „юнак” и „юнакиня” остават за младежи над 14 г.
Децата до 10 г. ползват едно наименование „юначе”, за разлика от „юначе” и „юнакинче” в оригиналния текст.
ОСНОВНИ УПЪТВАНИЯ
Стр-5
І. Целта на строевия устав е да посочи формите на строевете и началата на строевата подготовка, а също така и начините на прилагането им.
ІІ. Строевата подготовка бива единична и сборна (отделение, чета, дружество и пр.). При единичното обучение всичко се върши практически, като се почва с показ. При сборното обучение се почва теоретически – чрез чертежи и обяснения на това, което ще се извърши практически. Строевите формировки трябва да бъдат винаги плътни (т.е. в пълен състав); за постигане на това могат да се събират няколко отделения и чети.
ІІІ. Строевото обучение в юнашката организация се провежда от началстващите лица, посочени в строевия устав.
ІV. Началстващите лица в строево и техническо отношение в дружествата са: главатарът, главатарката, подглаватарите, подграватарките, четниците, четничките, подчетниците и подчетничките.
V. Началстващите лица в дружеството ще могат успешно да ръководят строевата и техническа подготовка само когато имат нужните знания и умения за това.
VІ. Началстващите лица в дружеството ще бъдат на висотата на положението си и ще вдъхват на юнаците си нужното доверие, само когато знаят основно своите длъжности, когато те ценят високо своето призвание и обладават високо нравствени качества.
VІІ. Главатарът и неговите помощници, и неговите помощници, не само са учители на подчинените си, но и техни възпитатели. Там е необходимо, преди всичко, да покажат моралното си превъзходство и да им внушат пълно доверие към себе си и да ги предизвикат към доброволна и съзнателна дисциплина.
VІІІ. Подглаватарите и четниците са помощници на главатарите и всякога заместват последните. Те със своето постоянно и непосредствено общуване с юнаците упражняват голяма влияние върху дисциплината.
ІХ. Началстващите лица предават волята си с команди.
Х. Командата се дели на подготвителна и изпълнителна. Предварителната се произнася с висок глас, като се продължава малко последният и слог. Изпълнителната се произнася твърдо, късо и заповеднически. Тонът на командата трябва да бъде въодушевен, ясен и съразмерен с величината на обекта на обучението до който се отнася.
Заб. В устава предварителната команда е напечатана с курсив, а изпълнителната с тлъсти букви.
ХІ. Началстващите лица при командването могат да си служат с условни знакове – давани с ръцете и със свирка.
ХІІ. Единици – обектът на обучение в юнашката организация са |:
а/ Юнакът (юнакиня, юношът, юношка, юначе, юнакинче).
б/ Отделение.
в/ Чета.
г/ Дружество.
д/ Област
е/ Съюзът
ЕДИНИЧНО ОБУЧЕНИЕ
Единичното обучение има за цел : да подготви юнака (юнакинята, юношата, юношката, юначето, юнакинчето) в естетично държане на тялото, в правилно и красиво ходене при строевите и свободни упражнения и да създаде дисциплина.
СТОЕЖИ
1. „Мирно!” При тази команда юнакът застава прав, без напъване; петите събрани, а пръстите на стъпалата подравнени по линията на фронта и разтворени на дължина едно стъпало; тялото подадено малко напред, без да се прегъва в кръста или изкривява в бедрата; рамената разтворени и еднакво отпуснати; ръцете свободно отпуснати с дланите навътре и пръстите малко свети, като палецът се допира до шева на панталоните (за юнаците); главата изправена ; брадата прибрана и устата затворена; очите гледат смело и право напред.
2 „Свободно!” При тази команда юнакът отпуща левия крак и може да се поправи, без да говори и без да се измества от първоначалното си място.
Обръщания на място
3. „На дяс-но!” („На ля-во!”) При тази команда юнакът се обръща на ¼ кръг към дясната (лявата) страна на петата на десния (левия) и на пръстите на левия (десния) крак и прибира последния в такта на хода.
„Полу на дяс-но!” („Полу на ля-во!”) При тази команда юнакът се обръща по същия начин на 1/8 от кърга.
4. „Кръ-гом!” При тази команда юнакът се обръща на ½ от кръга към лявата си страна на петата на левия и пръстите на десния крак и прибира последния в такта на хода.
Самото обръщане се извършва бърза, като противоположното рамо се засилва, а петата на крака, който остава при обръщането назад се развръща навън и поставя на място. След обръщането тежестта на тялото се предава на предния крак, а прибирането на задния крак се извършва бързо.
Забележка: При обръщанията юнакът предварително изпъва мускулите на краката, подава малко тежестта на крака в страната, към която ще се обръща. При „кръгом!” тежестта на тялото се подава малко назад.
Движения
Движенията биват: „ходом” и „бегом”.
Движенията „ходом” биват : в крак, в та кт, и свободен ход (не в крак).
Движенията „бегом” биват : в кръг и свободен бяг (не в кръг).
Във време на движение юнакът трябва винаги да запазва бодрия си юнашки вид.
А. Движения „ходом”
5. „Ходом – марш!” При тази команда юнакът повдига левия си крак напред смело и свободно, заедно с крака се подава наред и цялото тяло, стъпва се на земята с цялото стъпало, предава се тежестта на левия крак и веднага се крачи по същия начин с десния крак. Така продължава движението и по-нататък.
При движения „в крак!” тялото да бъде подадено малко напред, главата се държи изправена, гърдите изпъчени и рамената разтворени. Ръцете да се махат свободно покрай тялото, като се прегъват леко в лактите така, че китките да достигат до пояса.
При командата „в такт!” кракът се удря силно в земята. Това движение продължава не повече от 5 до 6 минути и се употребява за поздравяване, като трае до командата „свободно!”.
При командата „свободен ход!” юнакът се движи с естествени крачки, без да се изпъва и удря крака в земята. Това движение се употребява при походи.
Забележка: І. При определено число крачки се дава само команда „марш!” (напред „две крачки напред марш!” или „крачка назад марш!”).
ІІ. Дължината на крачката при движение „ходом” е 75см. за юнаците и юношите с бързина на хода 120 крачки в минута. За юнакините, юношките, юначетата и юнакинчетата е по-малка от 75 см.
ІІІ. Може да се упражнява движение „ходом” и с бързина по-малка от 120 крачки, като се командва „редък ход!” .
6. „Стой!” При тази команда, произнесена когато един от краката е стъпил на земята, юнакът прави още една крачка с другия крак напред и прибира останалия назад крак.
7. „На място!” При тази команда, произнесена когато единият крак е стъпил на земята, юнакът прави още една крачка напред с другия крак, прибира останалия назад крак и започва да стъпва на една място в такт на хода.
8. „Право!” При тази команда, произнесена когато левия крак е стъпил на земята, юнакът стъпва още веднъж с десния крак и веднага продължава движението напред с левия крак.
Забележка: Може да се дава и команда „На място ходом – марш!” При тази команда юнакът започва да стъпва на едно място в такт на хода. След тази команда следва „Право!” или „Стой!” по установените по-горе правила.
Б. Движения „бегом”
9. „Бегом –марш!” При тази команда юнакът повдига левия си крак свит напред; заедно с крака се подава напред и цялото тяло, стъпва се на земята с цялото стъпало, придава се тежестта на левия крак и веднага се крачи по същия начин сдесния крак. Така продължава движението и по-нататък.
При движението „в крак” тялото се подава малко напред главата се държи изправена, гърдите изпъчени и рамената разтворени. Ръцете са свити и се махат свободно покрай тялото.
При равна местност дължината на крачката за юнаците, юнакините и юношите е 1 – 1.20 м., а бързината на бяга е около 180 – 200 крачки (200 – 250 м.) в минута; за юношките, юначетата и юнакинчетата е 0.8 – 1 м., 120-150 крачки (100-150 м.) в минута. „Бегом в кръг” се употребява само за къси разстояния.
Командите „Стой!”, „На място!” и „Право!” при „бегом” се извършват, както при движенията „ходом”.
При командата „Свободен бяг!” юнакът се движи с естествени крачки, както при надбягванията.
Забележка: За да се промени хода в Бяга или обратно се командва:
„Бегом –марш!” („Ходом – марш!” ) в първия случай юнакът прави още една крачка „ходом” и почва „бегом” , а във втория – прави още 3-4 крачки бегом и почва „ходом”.
Обръщания в движение
10. „На дяс –но!” („На ля –во!”) при изпълнителната командата „-но” („-во” ) произнесена, когато десният (левият) крак е стъпил на земята, юнакът прави още една крачка с левия (десния) крак, обръща се на пръстите му на ¼ кръг към дясната (лявата) страна, повдига десния (левия) си крак напред в новата посока и продължава движението.
„Полу на дяс-но!” („Полу на ля-во!”) При тази команда юнакът се обръща по същия начин на 1/8 от кръга.
11. „Кръгом – марш!” При изпълнителната команда „марш” произнесена, когато десният крак е стъпил на земята, юнакът прави още една крачка с левия крак, кръстосва десния крак на половина крачка пред левия и малко в лява, обръща се на ½ кръг към лявата страна на пръстите на двата си крака, без свиване на краката повдига левия крак напред, в новата посока и продължава движението („ходом” или „бегом”) .
Забележка: Обръщанията в движение, по указаните команди, стават при „ходом” („бегом”) в крак.
12. „Отбой –чест!” При тази команда юнакът (юношата и юначето) поздравява с козируване – застава „мирно”, обръща главата с поглед към лицето, което поздравява и енергично повдига дясната си ръка, свита в страни, така че пръстите на ръката (събрани) да са пред дясното сляпо око – длан надолу. Щом лицето което се поздравява отмине на 2 крачки, юнакът сваля дясната ръка, обръща главата и застава „свободно”.
При поздравяване в движение се спазват същите правила, като юнакът който поздравява, при приближаване на 5 крачки до лицето, което ще поздрави, спира, махането на лявата си ръка и козирува; съпровожда лицето с поглед до разминаването - две крачки, след като свали д.ръка и продължава движението си.
Юнакинята (юношката и юнакинчето) при поздравяване не козирува, а застава „мирно” и обръща главата с поглед към лицето, което поздравява. Щом лицето, което се поздравява, отмине на 2 крачки, юнакинята обръща главата и застава „свободно”. Това е на място и в движение.
Забележка: Юнакът (юношата и юначето), когато е без калпак на главата си, поздравява като юнакинята.
Снемане и налагане на калпака
13. „Шапки -долу!” При тази команда юнакът сваля калпака като с дясната ръка го хваща отпред иго предава на лявата, която свита държи калпака до левия хълбок. Снемането е в ти времена§ 1) хващане, 2) снемане и предаване, 3) дясната ръка долу.
14. „Наложи!” При тази команда юнакът налага калпака също в три времена : 1) предаване от лявата на дясната ръка, 2) поставяне на главата – с две ръце и 3) ръцете долу.
Забележка: І. Снемането и налагането на калпака се извършва с бързината на хода.
ІІ. Юнакинята (юношката и юнакинчето) не снема калпака си.